PHP šablony

Řešení vytvořila společnost Svist 21 - Váš web na 1. místě.

V tomto článku si vyzkoušíme, jak vytvořit šablonu pro celý web a jak postupovat při navrhování webu.

Členění

Nejprve je vhodné rozkreslit si na papíře struktury adresářů, co bude kde, kolik bude vnořených adresářů atd. Ve chvíli, kdy je připravená informační struktura a podle ní je vytvořen design webu, nastává chvíle pro vytvoření šablony pro celý web. Je dobré mít v souborech webu pořádek a tak si vytvořit v kořenovém adresáři několik adresářů:

_css
_js
_rsrc
_img

Ve složce _css budou umístěné externí styly CSS, ve složce _js budu skripty, ve složce _rsrc zdroje pro webovou stránku (hlavička, patička, menu a PHP funkce) a ve složce _img budou obrázky.

Rozřezání stránky

Stránky můžete obvykle rozdělit na několik částí, které se neustále opakují - hlavička a patička. Hlavička nebo patička budou rovněž obsahovat horní menu a boční boxy nebo menu. Hlavičku a patičku je nejvhodnější vyříznout uložit jako soubor PHP a pak je vkládat do každé stránky (tím se vyhnete problémům se změnami zdrojového kódu nebo změnou designu, budete muset měnit pouze jediný soubor, který se bude automaticky vkládat do každé stránky). Základní struktura stránky bude následující:

<?php
include_once "_rsrc/_top.php";
?>
<h1>Nadpis stránky</h1>
...

<?php include_once("_rsrc/_bottom.php"); ?>

Nyní je ještě třeba ošetřit několik věcí. URL vkládaného souboru, která se podle vnoření do hlubších adresářů bude měnit. Také potřebuje do hlavičky předat titulek stránky. A nakonec je třeba rozlišovat, která položka menu má být zvýrazněná, případně jaké menu se má zobrazovat. Kód doplníme:

<?php
$root = "";
$title = "První stránka";
$page = "prvni-stranka";
include_once $root."_rsrc/_top.php";
?>
<h1>Nadpis stránky</h1>
...

<?php include_once($root."_rsrc/_bottom.php"); ?>

Proměnná $root určuje v jakém se soubor nachází adresáři, v kořenovém adresáři bude prázdná, ve vnořených bude mít hodnotu "../" nebo "../../" atd. Tu je potřeba psát do odkazů, které nesměřují do stejného adresáře. Proměnná $title je titulek, který se zapíše do značky <code>title</code>. Proměnná $page je název stránky pro její rozlišení. Hlavička tedy může vypadat nějak takto:

...
<html>
<head>
	...
  <title><?php echo $title ?>
  <link rel="stylesheet" type="text/css" href="<?php echo $root ?>_css/_style.css" />
  ...
</head>
<body>
...
  <div id="leftmenu">
    <?php if($page == "prvni-stranka"): ?>
    zobraz tyto odkazy
    ....
    <?php endif; ?>
  </div>
<div id="main">

Důležité je v odkazech používat proměnnou $root. Pomocí rozhodovací konstrukce určujeme hodnotu $page a podle toho zobrazujeme levé menu. Ještě vhodnější je závést dvě proměnné $addr, která bude obsahovat název adresáře (ten se obvykle kryje s kontextovými nabídkami), díky němu rozlišíte menu a boxy, a proměnnou $page, která bude názvem vybrané stránky. V důsledku tak budete moct zvýrazňovat vybrané položky v horním a bočním menu.



Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama