CSS styly

CSS styly jsou kaskádovací styly, používají se k vytvoření stylu webové stránky (barva, písmo, velikost písma). S CSS styly můžete pomocí jednoho souboru ovlivňovat design celého webu.

Zastaralé metody

Před CSS styly se k stylu stránky používal prvek <font face="písmo" color="barva" size="velikost">, který už byl překonán a zavrhnut. Oproti CSS stylu má nevýhody:

  • Pokud jste často měnili styl textu, objevoval se tento tag ve zdrojovém kódu velmi často a to značně zpomalovalo běh stránky.
  • Umožňuje měnit pouze písmo, barvu a velikost
<font face="písmo" color="barva" size="velikost"> 

DHTML

Možná už jste se někdy setkali se zkratkou DHTML, nebo Dynamické HTML - věřte, že tento jazyk je tvořen takřka jen z JavaScriptu, VBScriptu (jazyk s podobnými vlastnostmi jako JavaScript) a CSS styly. Tento jazyk využívá síly HTML, JavaScriptu a CSS a vytváří tak dokonalý design a stránky na které se dá dívat.

CSS styly a třídy, identifikátory a style

CSS - Cascading Style Sheets - kaskádovací styly, poprvé implementovala společnost Microsoft v roce 1996 do Internet Exploreru 3.0. CSS styl zcela nahrazuje prvek <font> a zavádí prvek <style>. Pomocí CSS stylů můžete definovat kromě barvy, písma a velikosti spoustu dalších věcí (rámeček, podtržení, tučnost, vlnitost, zobrazení, odrážky, okraje..)

CSS styly se aplikují hlavně pomocí tříd a identifikátorů. Ty umožňují tvorbu CSS stylu jediným atributem a vy tedy nemusíte opakovat stejný kód desetkrát. Kromě toho můžete také definovat styl prvkům (h1, p, table at.) pomocí selektorů. Např. každý prvek <input> bude mít vždy červený text - to je možné udělat jediným řádkem CSS.

CSS styly zjednodušší práci

Velmi značně.

  • Máte k dispozici nové možnosti formátování (rámečky, okraje, barvy, pozadí)
  • CSS styly jednodušše deklaruje styl pro celý web a jednodušše mění jeho styl
  • Šetříte místo a práci, jeden soubor se styly použijete pro celý web
  • Můžete nastavit jak se mají chovat tagy (tag <b> může podtrhávat text)
  • Tomu, kdo umí dělat s JavaScriptem se otevírají nové možnosti

Další: Deklarace CSSDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama