HTML

Pomocí jazyka HTML se tvoří webové stránky. HTML znamená HyperText Markup Language - hypertextový (hypertext = odkaz) značkovací jazyk.

Zdrojový kód

Webové stránky vytváříte pomocí HTML značek (značka nebo-li také tag). Značek je mnoho a vždy se zapisují do špičatých závorek. Příklad použití značky (tagu):

<strong>zvýrazněný, tučný text</strong>

To co jsem napsal je zdrojový kód. V příkladu je použitá značka strong, která označuje zvýrazněný text (text bude tučný). Značka strong je značka párová - to znamená, že se v kódu objeví její počáteční značka <strong> a koncová </strong> (liší se tedy lomítkem před názvem značky). Špičaté závorky lze na české klávesnici zapsat pomocí klávesové zkratky [PRAVÝ ALT]+[,] a [PRAVÝ ALT]+[.].

Zdrojový kód stránek si můžete zobrazit v internetovém prohlížeči v nabídce Zobrazit | Zdrojový kód (stránky).

Jak vytvořit HTML stránku

K vytvoření HTML stránky nepotřebujete žádný speciální program, nicméně existují HTML editory, které práci výrazně usnadní (např. český PSPad). Pro začátek stačí obyčejný NotePad, Poznámkový blok ve Windows, nebo jakýko-li jiný textový editor. Předvedu na příkladu, primitivní stránka, na které bude pouze odkaz na Seznam.cz:

<a href="http://www.seznam.cz/">odkaz vedoucí na www.seznam.cz</a>

Stačí tento zdrojový kód zkopírovat a vložit do textového editoru a uložit pomocí nabídky Soubor | Uložit jako. V nabídce Ulož jako typ zvolte Všechny soubory. V názvu souboru nebude přípona .txt, ale .html nebo .htm. Výsledný soubor tedy bude mít název něco.html nebo neco.htm. Tyto přípony označují HTML stránky. Jiná možnost je uložit soubor jako neco.txt a pak ho přejmenovat na neco.html. Tento soubor si můžete zobrazit v prohlížeči.Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama