XHTML

Pomocí XHTML se tvoří webové stránky

XHTML - Exteded HyperText Markup Language

XHTML je značkovací jazyk. XHTML soubor má koncovku html nebo htm. Nyní se pro webové stránky používá právě XHTML (dříve HTML), který vychází z obecného standardu pro výměnu dat XML. XHTML popisuje význam obsahu (srovnání HTML a XHTML). Ale to není důležité.

Elementy a značky

XHTML utváří dokument pomocí značek. A to už je důležité. Například:

normální text <strong>zvýrazněný text</strong>

To co jsem nyní zapsal je XHTML zdrojový kód. Tento zdrojový kód se zapisuje v textovém editoru (nebo editoru webových stránek) a ukládá se s koncovkou .html nebo .htm, takový dokument se následně otevírá v internetovém prohlížeči (Internet Explorer, Mozilla FireFox...) A to je nejdůležitější.

Na začátek tučného textu vložíte značku <strong> a na konec uzavírací značku </strong>, zpětné lomítko slouží k určení, že jde o uzavírající značku. Vymezený text, včetně značek se nazývá element nebo prvek. Značky se vždy zapisují malými písmeny!

Atributy

Většina prvků může mít atributy, ty upřesňují jeho vlastnosti.

<strong title="ahoj">ahoj</strong> 

Element strong vyznačuje zvýrazněný text - v prohlížeči bývá nejčastěji vykreslen tučným textem. Atribut title obvykle vytvoří bublinu s popiskem (ta se zobrazuje po najetí myši).

Zápis prvků

Písmo tagů musí být vždy malé, rovněž i hodnoty atributů.

Prvky je možné používat vnořeně to je:

<p>odstavec <strong>zvýrazněný text</strong></p>

Mezery a řádky

Když zapíšete v XHTML kódu více než jednu mezeru, budou se tyto mezery interpretovat jako jedna. Budete-li tedy chtít zapsat mezer více můžete použít zápis &nbsp; - jde o entitu, o pevnou mezeru. Pokud spojíte dvě slova touto entitou, nikdy nebudou oddělena. Zapisování více než dvou mezer je typografickou chybou! Tyto potíže by měly být řešeny pomocí CSS

kódinterpretace
A AA A
A   AA A
A&nbsp&nbsp&nbsp;AA   A

Podobný problém nastává se zalamováním řádků, pokud použijete enter nic se nestane, pokud chcete odřádkovat je nutné použít prvek <br />, jinak si prohlížeč zalomí text sám (podle velikosti obrazovku, objektu).

kódinterpretace
ahoj
další řádek
ahoj další řádek
ahoj<br>další řádekahoj
další řádek

Entity

Některé znaky nemohou být v kódu použity, protože by se špatně interpretovaly, nebo neinterpretovaly (&nbsp;). Důležité je, že entita končí středníkem. více o entitách.

Další: Struktura dokumentuDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama