VML - Vector Markup Language

VML je jazyk vyvinutý Microsoftem, který je určen k tvorbě vektorové grafiky (grafika vytvořená pomocí křivek). VML je podporováno v Internet Exploreru 5 a 6, navíc funguje i v sadě Microsoft Office 2000 a vyšší. Některé objekty z Office se převádějí do HTML právě prostřednictvím VML. Avšak VML je již „mrtvým jazykem“, jelikož mnohem širší podpory se zřejmě dočká jazyk SVG - Scalable Vector Graphic, ale o tom zase jindy.

Výhoda značkovacích grafických jazyků oproti klasické grafice (PNG, JPG) tkví v jejich snadném uopravování, nemusím tedy zapínat grafický editor, když chci posunout křivku nebo změnit barvu. Navíc VML můžeme generovat i dynamicky pomocí skriptů - třeba sloupcové grafy, v takovém případě vektorové jazyky oceníme. Nadruhou stranu VML je možné použít pouze jen někdy a neznamená v žádném případě, že JPG a PNG už nemají co říct. Zkrátka něco pomocí vektorů jde, něco vůbec.

Jednoduchý příklad

Jednoduchý příklad, který nakreslí hezké kolečko.

Prvek <html> upravte:

<html xmlns:v="urn:schemas-microsoft-com:vml">

Do hlavičky dokumentu (mezi <head> a </head>) vložte toto:

<style>v\:* {behavior:url(#default#VML);}</style>

Pak už můžete libovolně malovat:

<v:oval style="width:50px;height:50px;" fillcolor="#b3c4fd">
</v:oval>


Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama