JavaScript

JavaScript je skriptovací jazyk, který umožňuje vytvořit hodiny, hodnotit data ve formuláři, počítat, dynamizovat data, umožňuje tvorbu všemožných prvků k oživení webu, přes blikající texty po jednoduché hry. Základem dynamického webu je právě JavaScript. Abyste mohli pracovat s JavaScriptem měli byste znát základy HTML. JavaScript je závislý na prohlížeči (uživatel si může vypnout). V různých verzích prohlížečů nemusí skript vždy korektně fungovat.

Jak vytvořit první skript

Vše, co vytvoříte v JavaScriptu se nazývá skript. Ten můžete volně umístit do stránky, nebo na něj vytvořit odkaz - stránka pak sama natáhne do stránky JavaScript. Samostatné soubory psané v JavaScriptu mají přípony .js nebo .jse. Přípona .js je obvyklejší. K vytváření skriptů stačí editor zdrojového kódu (PSPad, textový editor, nebo libovolný editor HTML). K prohlížení potřebujete prohlížeč prohlížeč (nejlépe alespoň Internet Explorer a Mozilla Firefox, abyste skripty mohli kontrolovat v těchto nejčastěji používaných prohlížečích).

Vkládání skriptu do stránky

A teď prakticky. Skript píšeme mezi značky <script> a </script>. Ty můžete vložit do sekce body nebo do sekce head (záleží na účelu skriptu).

<html>
<head>
...
<script type="text/javascript">
.. javascript tělo skriptu ..
</script>
...
</head>
<body>
..tělo dokumentu..
<script type="text/javascript">
.. javascript tělo skriptu..
</script>
..tělo dokumentu..
</body>
</html>

Značka <script>

Syntaxe značky <script> je následující:

<script type="text/javascript" src="url externího souboru">
<!--
javascript obsah skriptu
//-->
<script>

Atribut type označuje typ skriptu (v případě JavaScriptu "text/javascript"). Protože existují prohlížeče, které nemusí rozumět JavaScriptu, je vhodné zapsat na začátek skriptu <!-- a na konec //-->, jinak by došlo k tomu, že by prohlížeč vypsal skript jako normální text (nyní ho bude považovat za komentář a neukáže ho).

Zápis skriptu

JavaScript netoleruje záměnu velkého písmena za malé (je case-sensitive), proto document.write není to samé jako DOCUMENT.write. Toto pravidlo je nezbytné dodržovat, jinak skript nebude fungovat.

Tím jsme si prošli úvod do jazyka a můžeme se pustit do praktických příkladů. Když si jich pár vyzkoušíte, bude vše jasnější.

Další: ZákladyDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama