RSS

RSS - Really Simple Syndication - je soubor s příponou .xml. RSS soubor poskytuje většina informačních serverů, které vydávají často nové zprávy. V RSS naleznete seznam novinek z určeného serveru, například soupis naposledy přidaných článků. Tento soubor není určen přímo ke čtení, ale je vytvořen pro speciální RSS čtečky (např. FeedReader). RSS čtečka po zapnutí kontroluje zadané adresy RSS a zjišťuje, zda byla přidána nějaká nová položka. RSS čtečka obsahuje informace o článku - jeho nadpis, popis, autora, datum vydání atd.

Výhody RSS

Při správném použití má RSS několik výhod:

  • Čtenář nemusí navštěvovat všechny své oblíbené servery, aby zjistil, zda se objevilo něco nového. Tuto práci nyní provádí RSS čtečka, která připomíná e-mailového klienta. V případě nějaké novinky se ve čtečce zobrazí odkaz na daný článek označený jako nepřečtený.
  • Webmaster má zase pod kontrolou své návštěvníky a může jim tímto způsobem dát vědět o novinkách a nemusí se spoléhat na jejich příchod.

Komu se RSS vyplatí

Snad všechny blogy (internetové deníky) umožňují užívání RSS. RSS je vhodný pro živé weby, kde články vycházejí poměrně často. Proto RSS používají především nejrůznější zpravodajské servery. V některých případech články vycházejí tak často, že jenom díky RSS může mít čtenář alespoň trochu přehled o dění na webu (např. Živě.cz nebo Lupa.cz). Díky RSS budete mít pod kontrolou novinky na svých oblíbených webech.

Jak RSS používat

Prvním předpokladem je stažení nějaké RSS čtečky. Pak už si jen otevřte svůj oblíbený web a zkuste najít odkaz s textem RSS. Tento odkaz otevřete, zobrazí se nejspíš nesmyslná stránka, a zkopírujte její adresu (URL). Tu pak přidejte do seznamu RSS čtečky a pak už jen počkejte až načte seznam novinek. Ještě je třeba dodat, že ne každý web má své RSS, není to podmínkou a tak odkaz na RSS nemusíte vždy najít.

Navíc pokud používáte prohlížeč Mozilla Firefox, můžete RSS zdroje ukládat mezi záložky. Přidat odkaz lze například pomocí oranžové ikonky v pravém dolním rohu:

firefox - RSS zdroj

Opět ne každý web tuto službu podporuje.

RSS Tvorby webu

A pokud už máte svou RSS čtečku, můžete si přidat i RSS zdroj Tvorby webu. Budete tak mít přehled o nově vydaných článcích a novinkách. RSS zdroj: https://www.tvorba-webu.cz/tvorba-webu.xml.Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama