XDHTML - Referenční příručka, Pavol Mikle

Zkratka XDHTML, nemusíme se jí nijak bát, v sobě skrývá velkou část toho, co dobrý webdesigner potřebuje. Formou referenčních, avšak obsáhlých a přesných tabulek, se čtenář postupně seznámí s HTML, XHTML, JavaScript, VBScript a XML. Tím ovšem nabídka knihy nijak nekončí a dále se seznámíme třeba s tabulkou entit, znakových sad a hlavičkami HTTP. XDTHML příručka je nezbytným pomocníkem každého vývojáře.

Co je tedy cílem této velmi povedené publikace? Poskytnout referenční příručku nejen zkušeným autorům webových stránek, lze říci, že všechny reference jsou koncipovány tak, aby čtenář s minimálními znalostmi, získal dobré základy a naučil se pokročilé metody. Každý tedy dostane, co potřebuje, začátečník dostane ucelené informace, pokročilý obdrží referenci, do které může při každé nesrovnalosti nahlédnout. K tomu je dokonce přizpůsoben formát publikace - kroužková vazba umožňuje nechat příručku otevřenou na vybrané stránce.

Bohužel asi každému bude chybět reference CSS, která však není opomenuta úplně. Na CSS je pamatováno v druhé části XDHTML, která snad též vyjde i česky. Avšak ipřes tento prozatimní nedostatek najdete v knize užitečného a zkušeného pomocníka.

Nicméně nesmíme se nechat zmást přídavným jménem "referenční", neboť publikace XDHTML obsahuje dvě části, které se věnují praktickým tipům a radám. První, nazvaná doporučení, Tipy a triky, obsahuje popis řešení některých obvyklých i méně obvyklých problémů, zejména část o deaktivaci (odfiltrování) značek je nesmírně užitečné a přiznám se, že jsem se s tímto tipem setkal úplně poprvé. Druhá část nazvaná Co v HTML nelze a jak to řešit se věnuje některým tipům pro jazyk HTML, například sloupcové vazbě.

Podtrženo sečteno, jestli máte tak dokonalou paměť, že jste schopni swpatra obsáhnout všehny HTML atributy, jejich hodnoty, metody a vlastnosti JavaScriptu, metody VBScriptu, všechny entity, protokoly HTTP, znakové sady a specifikaci jazyka XML a DTD, tato kniha pro vás opravdu nebude tím pravým. Naopak, jestli si občas nejste úplně jisti syntaxí některého ze zmiňovaných jazyků, kniha XDHTML vám rychle, přehledně a komplexně nabídne řešení. S XDHTML se neztratíte.

Hodnocení (5-nejlepší, 0-nejhorší): 4

208 stran, 180 Kč, katalogové číslo: ZR403, knihu koupíte na http://www.zonerpress.cz

Tato stránka vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Zoner PressDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama