Praktická typografie

S masovým rozšířením osobních počítačů se každý alespoň na chvíli stává typografem. Možná jste si někdy kladli otázku, zda se za čárkou píše mezera nebo jestli je pomlčka z každé strany oddělena mezerou. Pokud to s typografií myslíte skutečně vážně, sáhněte po publikaci Praktická typografie.

Praktická typografie postupuje hezky popořadě k dokonalému textu. V první kapitole, nazvané Odstavce, se dočtete o zarovnávání, dělení slov, členění textu, posléze též o vyznačování slov. V další kapitole, nazvané Písmo, se rozebírá tvorba nového písma a případné problémy s již hotovým písmem.

Třetí kapitola, pravděpodobně nejdůležitější, se zabývá hladkou sazbou. Nejde tedy o nic jiného, než o jednotlivá pravidla typografie. Dočteme, kdy psát spojovník a kdy pomlčku, jak zapisovat uvozovky a také třeba jak vznikl znak ampersand — &.

Kniha pokračuje kapitolou o technické sazbě, o sazbě matematických vzorců. Následuje krátká kapitolka o typografii na internetu, která popisuje obtíže tohoto prostředí (předem neznáme rozlišení ani použité písmo). A tak autoři pouze nabádají k dodržování alespoň základních pravidel typografie.

Další kapitola se věnuje sazbě cizích jazyků, popisuje typografické rozdíly mezi jednotlivými jazyky (například různé uvozovky používané u nás, ve Francii a v angličtině). Velmi cenné jsou výpisy znaků s akcenty (háčky, čárky) některých evropských jazyků.

Poslední kapitolou, která stojí za zmínku, je kapitola Čeština, která probírá některé pravopisné záludnosti českého jazyka (avšak ani náhodou nenahrazuje pravidla českého pravopisu pravopisu).

Další kapitoly — Úprava textu, Korektura, Kniha a Akcidenční vazba — jsou již ryze účelovými, proto se jimi nebudu podrobněji zabývat.

Kniha končí dodatky, které se týkají pojmenování, klasifikace písem, dále uveřejňují rejstřík některých zkratek a pravopisných pravidel. Součástí knihy je doprovodné CD, které se výjimečně opravdu vydařilo. Najdete na něm časově omezené verze profesionálních sázecích programů Adobe Indesign CE a QuarkX Press, mnoho utilit, editory písma, převaděče mezi kódováními, off-line verzi serveru Typo.cz atd. Většina nástrojů je k dispozici, jak pro platformu Windows, tak pro Mac.

Podobně jako pravopis vypovídá trochu o autorovi textu, rovněž typografie na něj něco poví a tak se vyplatí osvojit si alespoň některá pravidla typografie. Knihu mohu vřele doporučit, kromě mnohdy trochu suchých typografických pravidel se například dozvíte, že čeština a slovenština nejsou jedinými jazyky, které obsahují háčky (Estonsko, Litva a Lotyšsko je také mají), ale že „Ř“ a „Ů“ skutečně nikdo nemá…

Hodnocení (5-nejlepší, 0-nejhorší): 4

288 stran + doprovodné CD, 299 Kč/449 Sk, prodejní kód: K0419, knihu koupíte na http://www.knihy.cpress.cz

Tato stránka vznikla ve spolupráci s nakladatelstvím Computer Press, a.s.



Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama