Přístupnost

Každá budova by měla být bezbariérová - každý by měl dostat možnost budovu navštívit, použít metro, tramvaj, pokud tomu tak není, je omezován. Webová stránka by měla být přístupná, nikomu by nemělo být bráněno v návštěvě jen kvůli vybavení.

Nepřístupný web přichází zcela zbytečně o návštěníky.

Zdravotní problémy návštěvníka

Návštěvník může špatně rozeznávat barvy, malé písmo pro něj může být nečitelné (to se netýká pouze zrakově postižených, číst 8 hodin písmo 9px velké je dost nepříjemné pro každého). Barvy textu a pozadí měly být dostatečně kontrastní a písmo by mělo jít zvětšovat.

Návštěvník může používat ke čtení stránky prohlížeč se zvukovým výstupem, proto by měl mít zdrojový kód stránky dobrou strukturu, začátek na začátku zdrojového kódu a konec nakonci.

Návštěvník může být dislektik se sníženou soustředěností, proto volte stručné texty a krátké odstavce (také může spěchat, být nervózní, tak proč se zbytečně zdržovat?). Členěním na nadpisy a krátké odstavce dosáhnete přehlednosti.

Technické vybavení návštěvníka

Návštěvník může používat jiný prohlížeč než vy (bude i v tomto prohlížeči stránka dobře zobrazena?). Návštěvník může mít malou obrazovku s malým počtem barev, starý prohlížeč, pomalé připojení, nezobrazuje si obrázky a skripty, zakazuje Flash. I takovému návštěvníkovi byste měli vyjít vstříc.

Roboti

Návštěvníkem vaší stránky může být i robot (program), například vyhledávače užívají roboty k prohledávání stránek (např. Google, Jyxo, Seznam). Robot nerozumí obrázkům (nevidí), proto by měla existovat textová alternativa za všechny grafické prvky, mnohdy nezvládá ani skripty. Stránky, které nebudou dobře přístupné nedosáhnou dobré pozice ve vyhledávači.

Webová přístupnost je velmi širokým oborem. Snad jen dodám, že weby stární správy musí být ze zákona přístupné. Mnohem více informací o přístupnosti naleznete na Přístupnost na webu.Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama