PHP - Formuláře

Pomocí PHP lze pracovat s formuláři. Díky formulářům je možné zapojit návštěvníka do průběhu skriptu. Zde se podíváme na základní způsob práce s formulářem. Základní formulář:

<form action="send.php" method="GET">
<input type="text" name="prom1" />
<input type="text" name="prom2" />
<input type="submit" />
</form>

Atribut action je adresa skriptu, který zpracuje informace z formuláře. Atribut method nabývá hodnot POST nebo GET. Když atribut vynecháte, použije se metoda GET, která posílá data jako součást URL. Data jsou vidět v adresním řádku (návštěvník je vidí). Proto by se měla metoda GET používat pro data krátká a pro data u kterých nevadí, že si je návštěvník přečte, případně je v adresním řádku změní.

Metoda POST nedává data do URL. Posílá je HTTP objekt. Proto data mohou být delší a návštěvník je nevidí a nemůže proto snadno měnit v adresním řádku.

Pokud vyplníte informace do tohoto formuláře a odešlete ho, uvidíte v adresním řádku něco jako send.php?prom1=hodnota&prom2=hodnota. S odeslanými proměnnými můžete v souboru send.php libovolně pracovat (je dobré ošetřit jejich délku, validitu, pokud se vstup bude zobrazovat, je dobré je zbavit možných zdrojových kódů, více kniha návštěv):

$prom1 = $_GET["prom1"];
$prom1 = $_GET["prom2"];
echo "Vyplnil jste hodnoty: ".$prom1." a ".$prom2;

Pokud se použije metoda GET, k proměnným se přistupuje pomocí $_GET["jmeno"]. Pokud by byla použitá metoda POST, přistupuje se pomocí $_POST["jmeno"]. Případně je možné k proměnným přistupovat bez rozlišení GET a POST pomocí $_REQUEST["jmeno"]. Uvedený skript by tedy mohl vypadat následovně:

$prom1 = $_REQUEST["prom1"];
$prom1 = $_REQUEST["prom2"];
echo "Vyplnil jste hodnoty: ".$prom1." a ".$prom2;

To jsou základy práce PHP s formuláři.

Další: PHP ověření formulářeDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama