Historie PHP

Zajímá vás webdesign, internet a PHP? V tomto článku se dočtete více o historii webu.

Historie internetu

V roce 1990, kdy byla služba World-Wide Web poprvé spuštěna na půdě výzkumného centra CERN, jsme si vystačili s pouhými třemi technologiemi. První z nich byl jazyk HTML (HyperText Markup Language), který sloužil k zápisu stránek. HTML je dodnes (spolu s XML a následovníkem HTML - XHTML) ústřední technologií Webu, okolo které se vše točí. Dnes již sice existuje jazyk HTML ve verzi 4.0 (je stejný s jazykem XHTML 1.1), nicméně je stále zpětně kompatibilní s původní jednoduchou verzí HTML. (Co fungovalo tehdy, funguje i teď…).

Druhou nezbytnou technologií je přenosový protokol http (HyperText Transfer Protocol), který zajišťuje přenos HTML-stránek z WWW-serveru (místa, kde jsou stránky uložené) do prohlížeče. Původní verze HTTP 0.9 vyla velmi jednoduchá. V důsledku zvýšených požadavků postupně vznikly nové verze HTTP 1.0 a 1.1. HTTP 1.1 se dnes stává standartem, který podporují všechny nejvýznamnější WWW-servery a prohlížeče. Dnes se k HTTP přidává další protokol SSL, který je shodný s protokolem HTTP 1.1, ale odesílaná data šifruje.

Třetí technologií nezbytnou pro implementování služby WWW (aby ten web fungoval) jsou URL (Uniform Resource Locator). Každý objekt přístupný na Webu má svojí jedinečnou URL-adresu, která slouží k vytváření odkazů na daný objekt.

Z dnešního pohledu spojení těchto tří technologií nenabízí mnoho - umožňuje pouze prohlížení elektronických dokumentům které jsou provázány systémem odkazů. Jak se tedy ubíral vývoj dál k dnešní podobě Webu, který je interaktivní a reaguje na požadavky uživatele?

První inovací byla možnost automatického generování stránek, které obsahují informace proměnlivé v čase. HTML-stránka je soubor uložený na disku WWW-serveru, který má své URL. Nic však nebrání tomu, aby URL ukazovalo na nějaký spustitelný soubor (program), který vygeneruje HTML-stránku. Tato stránka pak může obsahovat aktuální informace. Spustitelný soubor je vyvoláván WWW-serverem proto bylo zapotřebí rozhraní, které by definovalo způsob spuštění programu a předávání dat mezi WWW-serverem a programem. Rozhraní se jmenuje CGI (Common Gateway InterFace. Programům, které generují HTML-stránky, se proto často říká CGI-skripty.

CGI-skripty měli jednu nevýhodu - byli pomalé. Proto se na trhu objevili nové technologie, které byly rychlejší. Těmi technologiemi byly v roce 1996-97 SSJS a ASP.

SSJS (Server Side JavaScript), dříve LiveWire byla serverová (čili to server spočítá) podoba původně jen klientského (počítaného vašim prohlížečem) JavaScriptu. Jsou velice podobné CGI-Skriptům, ale jsou zde 2 základní rozdíly. 1.) Jsou psány rovnou do HTML-Stránky (<server></server>) a 2.) jsou mnohem rychlejší a jednodušší. Technologii SSJS vyvíjí autor JavaScriptu (tedy klientského, slavnějšího) Netscape.

Aby Microsoft nezůstal pozadu, uvedl na trh ASP (Active Server Pages). ASP jsou obdobou SSJS. Jako programovací jazyk je možno využít VBScript nebo JScript, což je Microsoftí podoba JavaScriptu. Systémy samozřejmě nejsou kompatibilní (co funguje v jednom, nefunguje v druhém…) - ASP používá jiné značky (<%…%>) a další…

Kromě VBScriptu a JScriptu je možno v ASP používat další jazyky, které dodávají třetí firmy (Perl, REXX, Python).

Už se to blíží na scénu webových technologií brzy vstoupí systém PHP. SSJS i ASP mají jednu společnou nevýhodu - jsou to komerční produkty, které nejsou nikterak levné a jejich použití je navíc svázáno s použitím WWW-serveru dané firmy. ASP navíc běží pouze na platformě (operačním systému) Windows - pokud se tedy v budoucnu rozhodnete ASP-aplikaci z Windows přesunout na Unix, máte smůlu.

Všechny tyto a mnohé další nedostatky odstraňuje systém PHP. Princip použití PHP je obdobný jako u SSJS a ASP. Na rozdíl od nich je však šířen celý produkt jako FreeWare - to znamená bezplatně. Pokud se Vám na tomto způsobu šíření SoftWaru něco nezdá (Freeware je na hov…), můžeme se zeptat takhle: "Jaký je v současnosti nejpoužívanější webový server?". Správná odpověď zní Apache. Apache je používán téměř na 50% všech WWW-serverů a je to taky FreeWare. Dalšími úspěšnými FreeWare produkty jsou: MySQL, Linux a TEX - to nejlepší co seženete

Autor: Vojtěch Zicha
http://domena.euweb.cz/php

Další: Instalace PHP a PHP Triad



Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama