ASP - Active Server Pages

Tento článek berte pouze jako orientační, snažím se v něm zmínit základní rozdíly mezi PHP a ASP.

Programovací jazyk ASP je svými možnostmi velmi podobný jazyku PHP. ASP je též serverový jazyk, tzn. umožňuje pracovat s databází, ukládat data, dynamicky generovat webové stránky. Rovněž je potřeba webový server např. Microsoft ISS.

ASP je vyvíjeno Microsoftem, oproti tomu PHP je opensource - tj. zdrojové kódy jsou každému k dispozici a každý pokročilý programátor si jej může dle libosti upravit. Jazyk se díky tomu může snadno dál rozvíjet.

ISS - server podporující ASP rovněž není zadarmo (jako Apache pro PHP). Problém může nastat až budete hledat webhosting zdarma pro ASP stránky. Nabízí se ASPweb a ASP2, jinak webhosting zdarma a webhosting vůbec je těžší sehnat pro ASP než pro PHP.

ASP - Několik příkladů

ASP se zapisuje mezi závorky a procenta:

<% ASP skript %>

Následující skript deklaruje proměnnou datum a hodnotu pondělí:

<% datum = pondeli %>

Vypsání textu:

<% Response.Write("Tento text je vypsán pomocí ASP") %>

ASP nebo PHP

Pokud se rozhodujete pro použití PHP nebo ASP, mějte na paměti, že pro malé a běžné stránky je vhodnější PHP. ASP je vhodné jedině pro obrovské weby. V ASP prostředí lze používat další doplňky (.NET aplikace) a tak vytvořit aplikaci, která se spíše blíží klasickým programům.

Většina webů běží na PHP.

Značkovací a skriptovací jazyk z dílen Microsoftu:
VBS, HTML+TIME, VMLDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama