Instalace PHP a PHPTriad

Abyste na počítači mohli spouštět skripty v PHP, musíte PHP nejprve nainstalovat. Instalace PHP se skládá z knihoven PHP (zdrojová data), server (Apache) a případně databáze (MySQL).

Celá instalace PHP může být provedena ručně, ale to složitější proces, zvláště pro začátečníky. Druhou možností instalace PHP je využít program PHPTriad, který je volně k stažení.

Instalace PHPTriad

Program si stáhněte. Samotný program následně provede instalaci PHP, vy jen odklepávejte připadná tlačítka [OK]. Po skončení instalace PHP se objeví na disku nové složky (obvykle na disku C:\ - místním disku). Tyto složky obsahují důležitá data pro běh PHP. První z nich je PHPTriad, která obsahuje některé programy pro zálohování dat. Druhou složkou je složka Apache.

Kam ukládat a jak prohlížet PHP skripty

Složka Apache obsahuje server Apache, databázi MySQL a též se do ní ukládají skripty PHP. Proto, když budete chtít prohlížet PHP stránky, musíte provést několik akcí:

  1. Spustit webový server Apache - to provedete kliknutí na růžové peříčko ve složce Apache, server se spustí a můžete jej minimalizovat do dolní programové lišty. Obvykle se spouští automaticky
  2. Všechny stránky, které obsahují PHP skripty musíte překopírovat do složky C:\Apache\htdocs\. Do této složky budete ukládat celý váš web.
  3. Webové stránky v PHP budete nyní prohlížete trochu jinak - pokud si budete chtít prohlédnout soubor c:\apache\htdocs\skript_php.php, musíte si v prohlížeči naklikat adresu (ale nemusíte být připojeni k internetu! Tato adresa běží OFFline, nyní máte server ve svém počítači) http://localhost/skript_php.php. Kdyby šlo o soubor c:\apache\htdocs\mujweb\skript_php.php - zapíšete v prohlížeči adresu http://localhost/mujweb/skript_php.php

Doufám, že nyní instalace PHP pro vás bude hračka! Případné problémy s PHP směřujte do diskuse.jakpsatweb.cz.

Další: Editory PHPDoporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama