PHP: Malé šablony

V tomto článku nenajdete hotová řešení, spíše návod na způsob práce s PHP stránkami. V článku šablony se naučíte vytvořit šablonu pro celý web. Zde pouze ukážu možné řešení malých šablon, šablon pomocí kterých lze vytvářet prvky webové stránky.

Proč dělat šablony?

Když si vytvoříte PHP šablonu (funkci), stačí změnit tuto funkci a změna se projeví na celém webu. Je třeba uvažovat úsporně, každý prvek, který se na stránkách opakuje (ať už je složitý nebo ne) je možné dělat šablonou. Důležité je, aby aplikovaní funkce bylo co nejsnazší (kvůli pozdějším možným úpravám).

Jednoduchý příklad

Například zdrojový kód podpisu autora pod článkem může vypadat:

<div id="podpis">
<a href="autor@neco.kam">Jméno autora</a>
<span class="date">11/2/2007</span>
</div>

Je zbytečné se s tím složitě vypisovat na každé stránce, mnohem těžší je pak provádět hromadné úpravy. Část šablony odvede externí CSS styl na který se odkazujeme pomocí atributů class a id. Navržená šablona je velmi jednoduchá:

function podpis($jmeno, $email, $datum){
echo '<div id="podpis"><a href="'.$email.'">'.$jmeno.'</a><span class="date">'.$datum.'</span></div>';
}

A zavolání funkce:

podpis('Jméno autora','autor@neco.kam','11/2/2007');

Jednoduchý skript, který usnadní hodně práce. Podobným způsobem můžete zpracovávat i složitější webové stránky.Doporučuji
Pro své weby používám *Webhosting C4: 20 GB prostoru, PHP, MySQL, e-maily, subdomény za 1200 Kč (zdarma 2 GB navíc každý rok). Více WebhostingC4.cz.
Potřebujete poradit?


Vyhledávání


Osobně doporučuji

Poradna

Pokud si nevíte rady, chcete kontakt na spolehlivého tvůrce webu, či vás zajímá cizí názor, ozvěte se.

Reklama